Nutnost výměny
Málokdo mění dlažbu z pouhého rozmaru. Na to je to příliš pracné. Takže většina lidí čeká až do nejzazší chvíle, kdy už je rekonstrukce koupelny na spadnutí. Vezmou majzlík, nebo dokonce sbíječku, a dají se do práce. Z koupelny je rázem staveniště, všude se válí kousky dlaždic, chůze se stává nebezpečnou a prach je úplně všude. Je to noční můra každé hospodyňky – i když jinak to obvykle nejde. Ale co když ano? Co když si všechno to bourání můžete snadno ušetřit a přesto mít koupelnu zase jako novou?
Přelepení starých dlaždic
Pokud jsou staré dlaždice na mnoha místech už odpadlé, hodně poškozené a tak dále, možná to nebude možné. Ale za běžných okolností to půjde. Co přesně? Přelepení starých novými. Jednoduše vezmete příslušné lepidlo, nanesete jeho vrstvu rovnoměrně na staré dlaždice a začnete je klasicky přelepovat novými. Základ je, aby nové na starých držely a neklouzaly dolů – což by mělo zajistit právě kvalitní lepidlo. Pak už je postup totožný jako jindy.
Výhody přelepování
Základní pozitivum přelepování staré dlažby tou novou je zřejmé – ušetříte si bourací práce a obrovský nepořádek. Jistě, z řezání dlaždic je také nepořádek, ale ne takový. Takže jedna noční můra je tatam.
Druhým nesporným pozitivem je úspora času – děláte totiž de facto poloviční práci. Nebouráte, jen lepíte a pak spárujete.
Zatřetí ušetříte peníze, protože čas jsou peníze. A pokud rekonstrukci svěříte nějaké firmě či řemeslníkovi, nemusíte platit za čas strávený bouráním a třeba i spravováním poničené zdi pod původními dlaždicemi.
Nové vyspárování
Nové dlaždice, kterými přelepujete ty staré, nemusejí mít nutně stejný tvar a velikost jako ty původní. Mohou být jakékoliv – takže si je můžete vybrat přesně podle svého vkusu (či svých finančních možností). Spolu s novou dlažbou myslete také na výběr vhodné spárovací hmoty. Nejde jen o jejího výrobce a cenu, ale zejména o barvu – vyrábí se totiž v mnoha odstínech a možná se vám líbí i jiný než klasický bílý. Porovnávejte ji s vybranou dlažbou a pečlivě si rozmyslete, jakou zvolit. Pak už je postup spárování úplně stejný, jako byste kladli nové dlaždice na zeď. Spárovací hmota mezi nimi bude dobře držet, uhladíte ji a necháte zaschnout.
Finální úklid
Konečný úklid vás nemine. To už asi tušíte. Všude budou úlomky od odřezaných dlaždic, nakapaná spárovačka, prach. Jedno vytření podlahy vás rozhodně nespasí, jedno otření nábytku také ne. Prach se usazuje postupně, takže vám to dá zabrat. Ale určitě méně než likvidace nepořádku ze „stavby“. Nakonec budete muset omýt samotné nové dlaždice a očistit z nich přebytky spárovací hmoty. Pak budete mít koupelnu zase jako novou a bude vám znovu dělat radost.
Přečtěte si také Jak si vybrat správnou velikost sprchového koutu? nebo Jak vybrat dlažbu do koupelny?